Prawo USA i UE dotyczące moderowania treści przez platformy internetowe

Webinar 18 kwietnia 2023 r.

Webinar był okazją do porównania rozwiązań prawnych USA i UE w zakresie moderowania treści przez platformy internetowe.

Prawo amerykańskie przedstawiła Profesor Amy Gajda z Tulane University (Nowy Orlean), a prawo unijne dr hab. Inga Kawka z Katedry Prawa Europejskiego UJ (Kraków).

Informacje o gościu:

Amy Gajda, profesor prawa Tulane Law School z 1937 r., znana autorka New York Timesa, dziennikarka i prawniczka o międzynarodowej rozpoznawalności, specjalistka z zakresu prawa dotyczącego ochrony prywatności i mediów.

Książka Prof. Amy Gajdy pt. Seek and Hide: The Tangled History of the Right to Privacy opublikowana przez Viking w 2022 roku spotkała się z dużym uznaniem krytyków. New York Times określił ją jako jedną ze 100 najlepszych książek roku, nazywając „ironiczną i fascynującą”. Stanowy Sąd Apelacyjny dla Siódmego Okręgu wybrał tę monografię jako inauguracyjną Okręgu “One Court. One Book”. Jej dwie wcześniejsze książki: The First Amendment Bubble i The Trials of Academe zostały opublikowane przez Harvard University Press.

Prof. Amy Gajda opublikował także dwa podręczniki, liczne artykuły naukowe i rozdziały w książkach. Jej teksty pojawiały się między innymi w New York Times, Wired, Slate, Time, Daily Beast i New York Daily News. Za swój wcześniejszy dorobek dziennikarski, gdy pracowała na wydziałach dziennikarstwa i prawa Uniwersytetu Illinois, zdobyła siedem nagród Associated Press.

Prof. Amy Gajda otrzymała najwyższe odznaczenia dydaktyczne zarówno Tulane Law School, jak i Tulane University.